Pokazy Polowe na terenie P&L
Na terenie działania koncernu Pfeifer & Langen przeprowadziliśmy kilka pokazów polowych naszych odmian, które odbyły się:
W gospodarstwie Jana Paulińskiego w Siennie w dniu 01.07.2010r. Doskonała pogoda i świetnie prezentujące się buraki były zaczątkiem dyskusji na temat uprawy i doboru odmian buraka cukrowego. Z odmian WHBC najlepszą obsadę miała Boryna, ponad 120 tys. roślin na ha, najmniejszą Balladyna w granicach 115 tys. Pomiędzy tymi wartościami uplasowały się Huzar i Zosia. W stosunku do pozostałych odmian wysianych w gospodarstwie były to wartości co najmniej dobre.
Na polu HZZ Żołędnica w dniu 14.07.2010 r. Pogoda również dopisała, ale było na polu widać skutki ulewnych opadów deszczu. Występowały miejscowe zastoiska wodne i zżółknięcia liści buraków. Wysiane były cztery odmiany buraka cukrowego WHBC: Balladyna, Boryna, Huzar i Zosia. Obsada tych odmian przekraczała 115 tys . roślin na ha i była wyższa niż pozostałych odmian występujących na tym polu. Faza rozwojowa roślin pozwalała bardzo dobrze zaobserwować różnice między odmianami, zwłaszcza w ulistnieniu.
Na polu Zakładu Doświadczalnego IOR w Winnej Górze w dniu 22.07.2010r. Ogromny upał panujący od kilku dni i słabsza gleba ( klasy IV) pozwolił zaobserwować, że dobra uprawa i utrzymanie gleby w wysokiej kulturze dają możliwości uprawy buraka cukrowego nawet w słabszych warunkach polowych. Rośliny prezentowały się dobrze, a obsada przekraczała 100 tys. roślin na ha. Wysiane były odmiany Balladyna, Boryna, Huzar, Soplica i Zosia. Po spotkaniu na polu w cieniu ogrodów toczyła się długa i ożywiona dyskusja.
Na polu Instytutu Zootechniki, P. I. B. Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach w dniu 07.09.2010r. Powoli zbliżający się okres zbioru, dał możliwość porównania, nie tylko obsady, ale też kształtu i wielkości korzeni. Dodatkowo można było ocenić zdrowotność ‘ fabryki”, czyli liści buraków. Korzenie prezentowały się imponująco, a do zdrowotności nie można było mieć żadnych zastrzeżeń. Wysiane były cztery odmiany WHBC: Balladyna, Boryna , Huzar, Zosia. Balladyna i Zosia to odmiany „klasyczne” , a Boryna i Huzar z genem tolerancji na rizomanię. Na polu nie można było zauważyć jakichkolwiek objawów tej choroby i wszystkie buraki prezentowały się doskonale.
Wielkopolska Hodowla Buraka Cukrowego w tym miejscu pragnie podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji tych pokazów, a uczestnikom za przybycie i merytoryczną dyskusję.
Dodaj komentarz